21. yüzyılın üretim sahaları ; geleneksel yöntemlerin yerini teknolojik gelişmelere bıraktığı ,    enerji  tüketimini minimize ederek maksimum kapasiteyi yakalamayı hedefleyen ,  insan gücünün yerini makinaların aldığı  modern işletmeler  haline geliyor . Yükselen üretim maliyetleri düşünüldüğünde, işletmelerin rekabetçi pazarda kendilerine yer bulabilmeleri için ,  daha fazla insan gücü gerektiren   hantal ve eski teknolojiler kullanılarak yapılmış makinalar yerine ,   inovatif ürünlere ,  otomasyon sistemlerine ihtiyacı olduğu aşikar. Nokta Makina , kuruluşundan bu güne bütün alt yapısını 21. yüzyılın sloganı olan   DİGİTAL TRANSFORMASYON üzerine geliştirmiş , gıda makinaları ve paketleme otomasyon sistemleri üzerine pazarda farkını kanıtlamış ve yerini kısa zamanda sağlamlaştırmıştır.

Mühendislik deneyimlerimizi , makina imalatındaki tecrübelerimizle buluşturduğumuz yeni sistemlerimizle yurt içinde ve dünyada pek çok  üreticiye ulaşmanın ve  çözüm ortağı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz..

Nokta makine olarak  ; sanayi devriminin dördüncü jenerasyonu olarak nitelendirilen Endüstri 4.0 ilkesi ile  yeni nesil donanım , yani bugün ki donanımlardan farklı olarak  düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir..

 Nokta Makina, yenilikçi teknolojilere uyumlu alt yapısı, müşteri hassasiyetlerine göre oluşturulmuş dizaynları, minimum enerji tüketimi maksimum verim anlayışı ile üretilmiş makinaları ile tüm bu ihtiyaçlara cevap vermeyi misyon haline getirmiştir.

Hedefimiz ise  ; üretim sürecinde makinalarımıza  siber-fiziksel sistemlerin kullanarak ,  neredeyse  bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek ‘akıllı fabrikalar’   ile  büyük ve orta  ölçekli  işletmelerde , zaman ve ürün kaybını en aza  indirmeye yönelik  üretim hatları ve besleme sistemlerini daha  çok müşterimize ulaştırarak   birlikte büyümektir.